SCYTHE KF1225FD12AR-P Kaze Flex 120 mm ARGB PWM Fan, 300-1200RPM
Code: 201063910
Skladem (1 kus)
Delivery options
Detailed information
Product detailed description
KazeFlex120 A-RGB PWM (Wind flex 120 A-RGB PWM variable model) je nový ventillátor s A-RGB osvětlením a PWM řízením.
KazeFlex120 A-RGB PWM (Wind flex 120 A-RGB PWM variable model)
Addressable RGB fan
· Optimal addressable RGB (A-RGB) fan to the gaming machine .
Adopted Sealed Precision FDB
Shock absorbing rubber pad
-Excellent vibration absorption and fan stability.
Connection
Accessories
Package
· 125 (W) × 165 (H) × 30 (D) mm · 130 g (all models)
Product details
A-RGB model of 120mm case fan "KAZE FLEX"
Variable PWM with 4-pin connection. 1200rpm / 1500rpm / 1800rpm, 3 types of lineup
RGB certified by each motherboard manufacturer
ASUS AURA SYNC
ASROCK POLYCHROME SYNC
MSI MYSTIC LIGHT SYNC
GIGABYTE RGB FUSION 2.0
RAZER CHROMA RGB
Adoptable RGB (5V 3-pin RGB)
  • 12V 4-pin RGB (12V GRB) is not supported.
  • When used with a non-RGB compatible motherboard, it rotates but does not emit light.
RGB cable with branch cable that can be expanded
Sealed Precision FDB
Hydrodynamic bearing structure
MTTF (Mean time between failures)
120,000 hours
High alloy is used for the bearing
High quality lubricating oil
Uses high-quality lubricating oil that can withstand high temperatures of 200-250 ° C.
Vibration absorption rubber pad
Uses a vibration absorbing rubber pad for excellent vibration absorption and fan stability.
Long cable specifications
The cable length is 50 cm, which is highly versatile and neither too long nor too short.
Without ribs
RoHS compliant eco-friendly product
About PWM function
To enable the PWM function, please use a PWM compatible motherboard.
Specification outline
Model number KF1225FD12AR-P (ARGB model 1200 rpm)
KF1225FD15AR-P (ARGB model 1500 rpm)
KF1225FD18AR-P (ARGB model 1800 rpm)
JAN 4571225057668 (1200rpm)
4571225057675 (1500rpm)
457122505768 2 ( 1800rpm )
Size 120 x 120 x thickness 27 mm
Connection (fan) 4-pin connection
Connection (LED) 3-pin A-RGB connection
bearing Sealed Precision FDB
lifespan MTTF 120,000 hours
Number of rotations 300 ± 200 to 1200 rpm ± 10% (ARGB model 1200 rpm)
300 ± 200 to 1500 rpm ± 10% (ARGB model 1500 rpm)
300 ± 200 to 1800 rpm ± 10% (ARGB model 1800 rpm)
Noise / air volume 4.00 ~ 24.90 dBA / 16.60 ~ 51.17 CFM (ARGB model 1200 rpm)
4.00 ~ 29.75 dBA / 16.60 ~ 66.47 CFM (ARGB model 1500 rpm)
4.00 ~ 35.80 dBA / 16.60 ~ 79.76 CFM (ARGB model 1800 rpm)
Static pressure 0.0762 ~ 1.05 mmH2O / 0.75 ~ 10.30 Pa (ARGB model 1200 rpm)
0.0762 ~ 1.67 mmH2O / 0.75 ~ 16.38 Pa (ARGB model 1500 rpm)
0.0762 ~ 2.40 mmH2O / 0.75 ~ 25.30 Pa (ARGB model 1800 rpm)
Rated current 0.13 A / LED 0.5 A (ARGB model 1200 rpm)
0.20 A / LED 0.5 A (ARGB model 1500 rpm)
0.40 A / LED 0.5 A (ARGB model 1800 rpm)
Rated voltage DC12V / LED 5V
cable length Fan cable 30 cm (extendable to 50 cm) / RGB cable 50 cm
Rib None
Body weight Approx. 105 g (all models)
accessories Extender cable for fan, mounting screw
Package size / weight 125 (W) × 165 (H) × 30 ( D) mm · 130 g (all models)
Kód produktu: 201063910
Part no.: KF1225FD12AR-P
EAN: 4571225057668
Additional parameters
Category: Přídavné ventilátory
EAN: 4571225057668
Průměr ventilátoru: 120mm