ASUS ROG Zephyrus G16- Ryzen AI 7 350/32GB/1TB SSD/RTX 5060 8GB/16"/2,5K/OLED/240Hz/2y PUR/Win 11 Pro/šedá
Kód: SWSASC00332Detailní popis produktu
Marketing Name ROG Zephyrus G16 Operating System Windows 11 Pro Office 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. Color Eclipse Gray Dimension (W x D x H) 35.4 x 24.6 x 1.49 ~ 1.64 cm (13.94" x 9.69" x 0.59" ~ 0.65") Weight 1.85 Kg (4.08 lbs) Processor AMD Ryzen™ AI 7 350 Processor 2.0GHz (24MB Cache, up to 5.0GHz, 8 cores, 16 Threads); AMD XDNA™ NPU up to 50TOPS Chipset N/A Intergrated GPU AMD Radeon™ Graphics Discrete/Optimus MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Graphic NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU Graphic Wattage ROG Boost: 1737MHz* at 105W (1687MHz Boost Clock+50MHz OC, 90W+15W Dynamic Boost) Graphic Memory 8GB GDDR7 Neural Processor AMD XDNA™ NPU up to 50TOPS Panel Size 16-inch Resolution 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio Refresh Rate 240Hz Response Time (G2G) 0.2ms Viewing Angle 89/89/89/89 Panel Tech OLED Brightness 500 nits Contrast Ratio 1,000,000:1 DCI-P3 % 100% Glare Glossy display Adaptive-Sync technology G-Sync / Adaptive-Sync Pantone Pantone Validated Nebula Display ROG Nebula Display Support Dolby Vision HDR Yes On board memory 32GB LPDDR5X 7500 on board(Actual memory speeds may vary by CPU configuration.) Total System Memory LPDDR5X 32GB Memory Slot N/A Memory Max. 32GB Multi-channel memory technology Support dual channel memory technology Storage 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD M.2 slots support either SATA or NVMe 2 M.2 SSD Support List 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD Expansion Slot (includes used) 2x M.2 PCIe LAN N/A Wireless Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) I/O Ports 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 10Gbps) 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x card reader (SD Card) (SD Express 7.0) Display output 1x HDMI 2.1 FRL Camera 1080P FHD IR Camera for Windows Hello Mic Built-in 3-microphone array Keyboard Type Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq Aura Sync Yes Touchpad Touchpad N/A Speakers 4-speaker (dual force woofer) system with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters Audio 1x 3.5mm Combo Audio Jack Built-in 3-microphone array Audio Tech AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Smart Amp Technology Security BIOS Administrator Password and User Password Protection Pluton Security Processor Secured-core PC (Level 3) Trusted Platform Module (Firmware TPM) Antivirus McAfee® 30 days free trial Battery 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Fast charging Recharge from 0-50% in 30 minutes Power Rectangle Conn, 200W AC Adapter, Output: 20V DC, 10A, 200W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal Required charging power Min: 45W Max: 100W *The indicated wattage is for demonstrating the system’s support capability as required by EU regulations. For optimal system performance, please use the standard-wattage adapter or higher. Xbox Game Pass Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) Ecolabels & Compliances ENERGY STAR®Kód produktu: SWSASC00332
Part no.: GA605KM-NEBULA007X
EAN: 4711636089111
Doplňkové parametry
| Kategorie: | ROG - Republic of Gamers |
|---|---|
| EAN: | 4711636089111 |
| TPM chip (NTB): | Ano |
| Snímač otisku prstu (NTB): | Ne |
| Typ disku (NTB): | SSD |
| Polohovací zařízení (NTB): | Touchpad |
| Počet USB portů (NTB, TV): | 4 |
| Replikátor portů (NTB): | Ne |
| Optická mechanika (NTB): | Ne |
| Dotykový displej (NTB): | Ne |
| Podsvícená klávesnice (NTB): | Ano |
| Lokalizace: | CZ+SK |
| Barva víka (NTB): | Šedá |
| GSM modem (NTB): | Ne |
| USB-C: | Ano |
| Thunderbolt (NTB): | Ne |
| Numerická klávesnice (NTB): | Ne |
| RJ45 (NTB): | Ne |
| Typ panelu (NTB): | OLED |
| Provedení (NTB): | Standardní |
| Určení (NTB): | Herní |
| Podpora AI: | Ano |
| Rozlišení displeje (NTB): | 2560x1600 (2,5K) |
| Typ displeje (NTB): | Lesklý |
| Velikost paměti (NTB): | 32 GB |
| Velikost úložiště (NTB): | 1 TB |
| Grafická karta (NTB): | Dedikovaná 8GB |
| Operační systém (NTB): | Windows 11 Pro |
| Záruka firma/fyz.osoba (NTB): | 2 roky Pick-up & Return |
| Úhlopříčka displeje (NTB): | 16" |
| Výrobce (NTB): | Asus |
| Baterie - počet článků (NTB): | 4 |
| Počet volných paměťových slotů (NTB): | 0 |
| Seriový port (NTB): | Ne |
| Čtečka pam.karet (NTB): | Ano |
| Hmotnost (NTB): | 1,5 - 2 kg |
| Copilot+ PC: | Ano |
| GPSR: | ASUS COMPUTER GmbH;HARKORT STR. 21-23,40880,RATINGEN,GERMANY;qr.asus.com/productsafety |
| Dodavatel: | SWS a. s. |
