ASUS ROG Strix G16 - Ryzen 9 8940HX/32GB/1TB SSD/RTX 5070Ti 12GB/16"/WUXGA/IPS/165Hz/2y PUR/Win 11 Home/šedá
Kód: SWSASC00587Detailní popis produktu
Marketing Name ROG Strix G16 Operating System Windows 11 Home Office 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. Color Eclipse Gray Dimension (W x D x H) 35.4 x 26.4 x 2.26 ~ 3.04 cm (13.94" x 10.39" x 0.89" ~ 1.20") Weight 2.50 Kg (5.51 lbs) Processor AMD Ryzen™ 9 8940HX Processor 2.4GHz (80MB Cache, up to 5.3GHz, 16 cores, 32 Threads) Chipset N/A Intergrated GPU AMD Radeon™ Graphics Discrete/Optimus MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Graphic NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU Graphic Wattage ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) Graphic Memory 12GB GDDR7 Panel Size 16-inch Resolution FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA) Refresh Rate 165Hz Response Time (G2G) 3ms Viewing Angle 170 Panel Tech IPS-level Brightness 300nits Contrast Ratio 1000:1 SRGB % 100% Surface texture of display Anti-glare display Adaptive-Sync technology G-Sync Pantone N/A Support Dolby Vision HDR Yes Thermal Feature ROG intelligent cooling On board memory N/A DIMM Memory 16GB DDR5-5200 SO-DIMM *2 Total System Memory DDR5 32GB Memory Slot 2x SO-DIMM slots Memory Max. 64GB Storage 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD M.2 slots support either SATA or NVMe 2 M.2 SSD Support List 1TB /2TB G4x4 Value PCIe SSD Expansion Slot (includes used) 2x DDR5 SO-DIMM slots 2x M.2 PCIe LAN 10/100/1000 Mbps Wireless Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) I/O Ports 1x RJ45 LAN port 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) Display output 1x HDMI 2.1 FRL Camera 1080P FHD camera Mic Built-in array microphone Keyboard Type Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB With Copilot key *Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq Aura Sync Yes Touchpad Touchpad Speakers 2-speaker system with Smart Amplifier Technology Audio 1x 3.5mm Combo Audio Jack Built-in array microphone Audio Tech AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Smart Amp Technology Security BIOS Administrator Password and User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) Antivirus McAfee® 30 days free trial Battery 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Fast charging Recharge from 0-50% in 30 minutes Power o6.0, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal Required charging power Min: 45W Max: 100W *The indicated wattage is for demonstrating the system’s support capability as required by EU regulations. For optimal system performance, please use the standard-wattage adapter or higher. Xbox Game Pass Xbox Game Pass Premium_2 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass Premium. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.)Kód produktu: SWSASC00587
Part no.: G614PR-RV081W
EAN: 4711636414524
Doplňkové parametry
| Kategorie: | ROG - Republic of Gamers |
|---|---|
| EAN: | 4711636414524 |
| TPM chip (NTB): | Ano |
| Snímač otisku prstu (NTB): | Ne |
| Typ disku (NTB): | SSD |
| Polohovací zařízení (NTB): | Touchpad |
| Počet USB portů (NTB, TV): | 4 |
| Replikátor portů (NTB): | Ne |
| Optická mechanika (NTB): | Ne |
| Dotykový displej (NTB): | Ne |
| Podsvícená klávesnice (NTB): | Ano |
| Lokalizace: | CZ+SK |
| Barva víka (NTB): | Šedá |
| GSM modem (NTB): | Ne |
| USB-C: | Ano |
| Thunderbolt (NTB): | Ne |
| Numerická klávesnice (NTB): | Ne |
| RJ45 (NTB): | Ano |
| Typ panelu (NTB): | IPS |
| Provedení (NTB): | Standardní |
| Určení (NTB): | Herní |
| Podpora AI: | Ne |
| Copilot+ PC: | Ne |
| Rozlišení displeje (NTB): | 1920x1200 (FHD+) |
| Procesor (NTB): | AMD Ryzen 9 |
| Typ displeje (NTB): | Matný |
| Velikost paměti (NTB): | 32 GB |
| Velikost úložiště (NTB): | 1 TB |
| Grafická karta (NTB): | Dedikovaná 12GB |
| Operační systém (NTB): | Windows 11 Home |
| Záruka firma/fyz.osoba (NTB): | 2 roky Pick-up & Return |
| Úhlopříčka displeje (NTB): | 16" |
| Výrobce (NTB): | Asus |
| Baterie - počet článků (NTB): | 4 |
| Počet volných paměťových slotů (NTB): | 0 |
| Seriový port (NTB): | Ne |
| Čtečka pam.karet (NTB): | Ne |
| Hmotnost (NTB): | 2 - 2,5 kg |
| GPSR: | ASUS COMPUTER GmbH;HARKORT STR. 21-23,40880,RATINGEN,GERMANY;qr.asus.com/productsafety |
| Dodavatel: | SWS a. s. |
