ASUS Expertbook B5 - Ultra 5 225H/16GB/512GB SSD/16"/WUXGA/IPS/3y on site/Bez OS/šedá
Kód: SWSASU00252Detailní popis produktu
Operating System Non-preinstalled OS LCD cover-material Aluminum LCD cover-color Gentle Grey Top case-material Aluminum Top case-color Gentle Grey Bottom case-material Aluminum Bottom case-color Gentle Grey Military grade US MIL-STD 810H military-grade standard Panel Size 16.0-inch Backlit LED Backlit Brightness 300nits Resolution WUXGA (1920 x 1200) 16:10 Glare Anti-glare display Color gamut NTSC: 45% View angle(H/V) 178/178 Response time(Typ/Max) (ms) 25/30 Refresh rate 60Hz Contrast (Typ) 1000:1 Touch Panel Non-touch screen Screen-to-body ratio 85 % IPS-level Wide view Processor Intel® Core™ Ultra 5 Processor 225H 1.7 GHz (18MB Cache, up to 4.9 GHz, 14 cores, 14 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 13 TOPS Neural processor Intel® AI Boost NPU Chipset N/A Discrete/Share Share Integrated GPU Intel® Arc™ Graphics(available for Intel® Core™ Ultra H 5/7/9 with dual channel memory) VRAM N/A Expansion Slot(includes used) 2x DDR5 SO-DIMM slots DIMM Memory 16GB DDR5 SO-DIMM Total System Memory DDR5 16GB Storage 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD SSD Housing for storage expansion Front-facing camera 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello With privacy shutter Wireless Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.4 Wireless Card NumberPad N/A FingerPrint FingerPrint Keyboard type Backlit Chiclet Keyboard I/O ports 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x Thunderbolt™ 4, compliant with USB4, support display / power delivery 1x HDMI 2.1 TMDS 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x RJ45 Gigabit Ethernet Micro SD card reader Smart card reader Audio Audio by Dirac Battery 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion AC Adapter TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal (Adapter+power cord) Required charging power Min: 55W Max: 65W *The indicated wattage is for demonstrating the system’s support capability as required by EU regulations. For optimal system performance, please use the standard-wattage adapter or higher. Dimension (WxHxD) 35.84 x 25.39 x 1.75 ~ 1.79 cm (14.11" x 10.00" x 0.69" ~ 0.70") Weight (with Battery) 1.78 kg (3.92 lbs) Weight (w/o Battery) 1.55 kg (3.42 lbs) Security Fingerprint sensor integrated with Power Key Kensington Nano Security Slot™(6x 2.5mm) BIOS Booting User Password Protection BIOS Integrity Measurement Support BIOS Self Recovery BIOS setup user password CSME BIOS Redundancy Assistance Enhanced Password Strength HDD User Password Protection and Security Intel CSME Firmware Resilience Intel® BIOS Guard Intel® Boot Guard Microsoft Secured-core PC Microsoft Security Level 2 Microsoft Security Level 3 Support Absolute Persistence 2.0 (Computrace) Trusted Platform Module (TPM) 2.0 ASUS ExpertGurdian with NIST SP 800 155 compliance ASUS ExpertGurdian with NIST SP 800 193 compliance MyASUS feature System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect AppDeals Link to MyASUS MyExpert Features Chat Knowledge Hub Advanced Tool ExpertMeet(All) File Search SafeGuard Backup(Dual SSD, additional purchase before shipment) Built-in Apps AI ExpertMeet (AI features need devices with 12GB RAM or more) MyASUS Disclaimer for Built-in Apps Built-in Apps vary from OS SKU. *MyASUS/McAfee don't support in Pure OS/without OS/G sku/Win SE/Windows on ARM/Linux OS (ex. Endless, Kylin, Ubuntu)" Ecolabels & Compliances EPEAT Gold with Climate+ Energy star 8.0 FSC Recycled REACH RoHS TCO Certified Base Warranty 3Y OnSite Service(Next Business Day)Kód produktu: SWSASU00252
Part no.: B5605CCA-MBC516512
EAN: 4711636288613
Doplňkové parametry
| Kategorie: | ExpertBook |
|---|---|
| EAN: | 4711636288613 |
| TPM chip (NTB): | Ano |
| Snímač otisku prstu (NTB): | Ano |
| Typ disku (NTB): | SSD |
| Polohovací zařízení (NTB): | Touchpad |
| Počet USB portů (NTB, TV): | 4 |
| Replikátor portů (NTB): | Ne |
| Optická mechanika (NTB): | Ne |
| Dotykový displej (NTB): | Ne |
| Konvertibilní display (NTB): | Ne |
| Podsvícená klávesnice (NTB): | Ano |
| Lokalizace: | CZ+SK |
| Zařízení 2v1 (NTB): | Ne |
| Barva víka (NTB): | Šedá |
| GSM modem (NTB): | Ne |
| USB-C: | Ne |
| Thunderbolt (NTB): | Ano |
| Numerická klávesnice (NTB): | Ano |
| RJ45 (NTB): | Ano |
| Typ panelu (NTB): | IPS |
| Provedení (NTB): | Standardní |
| Určení (NTB): | Běžné použití |
| Podpora AI: | Ne |
| Copilot+ PC: | Ne |
| Rozlišení displeje (NTB): | 1920x1200 (WUXGA) |
| Procesor (NTB): | Intel Core Ultra 5 225H |
| Typ displeje (NTB): | Matný |
| Velikost paměti (NTB): | 16 GB |
| Velikost úložiště (NTB): | 512 GB |
| Grafická karta (NTB): | Integrovaná |
| Operační systém (NTB): | Bez OS |
| Záruka firma/fyz.osoba (NTB): | 3 roky NBD onsite |
| Úhlopříčka displeje (NTB): | 16" |
| Výrobce (NTB): | Asus |
| Baterie - počet článků (NTB): | 3 |
| Počet volných paměťových slotů (NTB): | 0 |
| Seriový port (NTB): | Ne |
| Čtečka pam.karet (NTB): | Ano |
| Hmotnost (NTB): | 1,5 - 2 kg |
| GPSR: | ASUS COMPUTER GmbH;HARKORT STR. 21-23,40880,RATINGEN,GERMANY;qr.asus.com/productsafety |
| Dodavatel: | SWS a. s. |
